Co warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w Pile i okolicach? Spieszymy z pomocą i przedstawiamy najciekawsze atrakcje. Znajdujemy się w malowniczej części województwa wielkopolskiego, gdzie wielu Polaków wybiera się na wyprawy rowerowe lub spływy kajakowe. Sama Piła, która leży 5 kilometrów od naszego gospodarstwa jest urokliwym miastem i warto wybrać się na krótki spacer po mieście.

Co warto zobaczyć w Pile?

Co warto zobaczyć w Pile? Choć nie jest to typowo turystyczne miasteczko, to jednak kryje w sobie kilka smaczków wartych odkrycia. Jednym z nich jest niezwykle autentyczne Pilskie Muzeum Wojskowe i jest to nie lada gratka dla miłośników  wojskowości. Zobaczycie tam liczne pojazdy wojskowe w tym czołgi, a także samolot odrzutowy. Ekspozycje obejmują eksponaty z czasów sprzed II wojny światowej i nawiązują do wojskowej historii Piły. 

Na pewno warto zobaczyć w Pile Park Miejski im. Stanisława Staszica, ponieważ jest wyjątkowo urokliwym i zadbanym miejscem. Patronem parku jest wybitny polski pisarz Stanisław Staszic, który urodził się w Pile. Spacerując tam będziecie mogli podziwiać stare drzewostany dębów, alejki grabów i strzeliste topole. Całości dopełnia piękna secesyjna altana z początku XX wieku oraz fontanna. Park zachęca do spacerów i jest obowiązkowym punktem programu podczas letnich przechadzek po Pile. 

Piła uchodzi za niezwykle przyjazne mieszkańcom miasto, a świadczą o tym chociażby otaczające je jeziora. Wokół Jeziora Rudnickiego znajduje się Rezerwat Kuźnik z malowniczymi borami i unikatową roślinnością wodną. Mieszkańcy chętnie zażywają kąpieli w Jeziorze Płotki, ponieważ jest tam piaszczysta plaża i czysta woda. Na ryby lub na rower warto wybrać się nad Jezioro Piaszczyste i skorzystać z usług lokalnej restauracji.

co warto zobaczyć w Pile
jeziora w Pile

Okolice Piły

Wiecie już co warto zobaczyć w Pile, ale okolice miasta są równie ciekawe. Pomijając nasze lawendowe gospodarstwo, na które serdecznie zapraszamy po zwiedzaniu miejskich zakamarków, warto też podjechać do Drawieńskiego Parku Narodowego. Jest to kompleks leśny znajdujący się na zachód od Piły i jest domem dla kilkuset rzadkich gatunków fauny i flory. Ponadto są tam torfowiska, jeziora i rzeki, a także liczne ścieżki dydaktyczne. 

Piękna przyroda Wielkopolski z pewnością zapewni Wam atrakcji na cały majówkowy weekend, ale warto wyjść z lasu i poznać kulturowe oblicze naszej okolicy. Niewielki Osiek nad Notecią zaprasza do Muzeum Kultury Ludowej, ponieważ skansen przedstawia kulturę ludową Wielkopolan. Na terenie skansenu można cofnąć się w czasie i zachłysnąć się pradawnym wiejskim klimatem. Jak jeszcze traficie tam na jedną z folklorystycznych imprez plenerowych, to poznacie co to znaczy wielkopolska gościnność.

Wracając do militarnych tradycji Piły, nie można zapomnieć o Bornym Sulinowie, które leży 70 km na północ. To niepozorne miasteczko pełniło funkcję garnizonu wojskowego dla wojsk niemieckiego Wehrmachtu oraz dla radzieckiej Armii Czerwonej. Po tych czasach pozostało mnóstwo obiektów nawiazujących charakterem do ich dawnego wojskowego charakteru. Całe miasto można nazwać żywym muzeum militarnym i każdy miłośnik wojskowych tajemnic z pewnością odnajdzie tu coś dla siebie.

Po więcej szczegółów dotyczących noclegów w zachwycającej Wielkopolsce zapraszamy na Noclegowo.pl.